OnePlanet technologie in “Zorg(en) voor Morgen”

| Nieuws

Deel dit artikel

Wageningen, 21-05-2025  

OnePlanet Research Center heeft samen met vier partners (Vilente, Tonos Care, SARA en Verkerk Groep) een EFRO-subsidie ontvangen voor het project ‘Zorg(en) voor morgen’. In dit project wordt zorgtechnologie ingezet om ongeplande zorg planbaar te maken. Het doel is om de werkdruk te verlagen en de kwaliteit van zorg te verbeteren.

Tijdens een werkdag ontvangen zorgmedewerkers veel meldingen, waarvan een groot deel niet direct zorg vereist. Met het project ‘Zorg(en) voor morgen’ wordt ingezet op technologieën die meldingen beter sorteren en gericht doorzetten naar de juiste medewerker. Zo ontstaat meer rust op de werkvloer en meer tijd voor persoonlijke aandacht voor cliënten.

Zorg(en) voor Morgen
In het project Zorg(en) voor Morgen werkt OnePlanet samen met vier partners: Vilente (ouderenzorgorganisatie), Tonos Care (AI-ondersteunde zorgplanning), SARA (digitale buddy via een slimme tv), en Verkerk Groep (gebruikersinterface en dataplatform). Dit project zal plaatsvinden in het VilenteXperience appartement in Ede. Het project loopt tot begin 2027. EFRO staat voor het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Deze subsidie is bedoeld om innovatie en economische groei in regio’s te stimuleren. In dit geval gaat het om een subsidie gericht op Oost-Nederland.

Vanuit OnePlanet zal in dit project het slimme toilet worden getest en geëvalueerd met zorgmedewerkers en bewoners. Dit toilet bevat sensoren op de wc-bril en in de toiletpot die gezondheidsindicatoren meten, met bijbehorende datatechnologie. Vanuit de andere partners wordt o.a. een slimme tv en slimme camera getest. De meldingen uit deze technologieën worden samen in een beoordelingskamer ontvangen, geanalyseerd en – indien nodig – doorgezet naar een (zorg)medewerker.

Hans Santegoeds, manager ICT & Zorgtechnologie bij Vilente: “We zetten technologie in, die elkaar versterkt en echt iets toevoegt voor cliënten. Het geeft medewerkers meer rust in hun werk en tijd voor de cliënt, en het geeft cliënten een gevoel van eigen regie en veiligheid.”

Richard van Wezel, directeur Health OnePlanet: Het is een mooie gelegenheid om OnePlanet technologie te evalueren met zorgmedewerkers en bewoners in de praktijk. Op deze manier vergroten we de impact van onze innovaties.

Oefenen met een nieuwe manier van werken
De inzet van technologie vraagt om een andere manier van werken. In de vilenteXperience maken zorgmedewerkers, cliënten en naasten kennis met deze manier van werken. Door middel van een spelvorm ervaren zij hoe technologie kan ondersteunen in het dagelijks werk en leven. De ervaringen en reacties worden gebruikt om de werkwijze en technologie verder te verbeteren.

Over Oneplanet Research Center
OnePlanet Research Center is een innovatief onderzoekscentrum in Nederland dat zich richt op technologieën voor een gezonde en duurzame samenleving. Het combineert kunstmatige intelligentie, sensortechnologie en data-analyse om oplossingen te ontwikkelen voor bijvoorbeeld gezondheid, voeding en milieu. Het centrum is een samenwerking tussen microchip-onderzoekscentrum imec, Radboud Universiteit, Radboudumc, Wageningen University & Research.

Meer nieuws